Hijaluron zbog svoje sposobnosti vezivanja vode vrlo aktivno sudjeluje u popunjavanju bora i stvaranju kolagena. VITAMIN C je jaki antioksidans, pomaže kod problema sa hiperpigmentacijama i diskoloracijama, regulira sintezu kolagena itd.
Međutim treba znati i da je vitamin C vrlo nestabilan u kozmetičkim pripravcima i brzo se raspada, što u konačnici može i štetiti našoj koži. Zbog toga ga moramo koristiti kao stabilizirani oblik. Jedan od takvih oblika je ASKORBIL FOSFAT, kojeg sadrži naš serum, koji je sam po sebi neaktivan, no ulaskom u tkivo kože fosfataze odcjepljuju fosfatnu skupinu i oslobađaju vitamin C. Na taj način se produljuje njegova aktivnost jer je reakcija odcjepljivanja postupna.
-
Hijaluronska kiselina
Vjerojatno najpopularniji i apsolutni 'must-have' sastojak svih 'anti-aging' proizvoda za koji ste zasigurno već čuli je hijaluronska kiselina. Ova tvar se prirodno nalazi u našem organizmu, u najvećim količinama u vezivnom tkivu i zglobovima. Zašto je baš ovaj sastojak ključan i toliko popularan kada se priča o tretmanima za pomlađivanje? Jedan od glavnih razloga jest njena sposobnost vezivanja vode - hijaluronska kiselina na sebe veže vrlo velike količine vode (čak do 6 litara po gramu!) te stoga učvršćuje vezivno tkivo i doprinosi čvršćem, zategnutijem izgledu kože.
Hijaluronska kiselina ima veoma važnu ulogu u hidrataciji i regeneraciji kože. Čak 50% ukupne količine hijaluronske kiseline iz tijela se nalazi upravo u koži. Velik broj kvalitetnih i važnih tvari gubimo iz organizma kako starimo, a ni hijaluronska kiselina nije iznimka. S godinama jednostavno gubimo mogućnost održavanja jednakog udjela hijaluronske kiseline u tijelu, što se između ostalog događa i zbog izloženosti štetnom sunčevom zračenju te drugim izvorima onečišćenja iz okoliša. Osim toga, pad razine hijaluronske kiseline u tijelu možemo pripisati i visokoj razini svakodnevnog stresa kojoj smo izloženi, pušenju te lošoj prehrani. Elastičnost, gipkost i čvrstoću kože koju daje hijaluronska kiselina, možete gubitkom iste nadomjestiti korištenjem raznih krema koje ju sadrže.
Hijaluronska kiselina vrlo je poželjan sastav svih proizvoda za tretiranje zrele kože sklone borama, između ostalog i zato što svojom strukturom odgovara svim tipovima kože - ne predstavlja problem suhoj koži, niti masnoj te je primjerena za upotrebu čak i osjetljivoj koži sklonoj crvenilu i alergijama. Ona koži daje antioksidativnu zaštitu od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima te djeluje protuupalno. Ovaj sastojak je ključan u borbi protiv starenja te ga ljudi sve više traže u sastavu svojih kozmetičkih preparata, posebice za njegu lica.
Često se osim hijaluronske kiseline (poznate i pod nazivom 'hijaluronat') u proizvodima za njegu kože koristi i natrij hijaluronat - sol dobivena iz hijaluronske kiseline. Taj sastojak je također vrlo kvalitetan i poželjan u preparatima. Iako ovi oblici hijaluronske kiseline vrlo često ne mogu prodrijeti u dublje slojeve kože, čak i njihovo zadržavanje na površini kože je veoma važno za održavanje vlažnosti i mladenačkog izgleda kože, budući da hijaluronska kiselina na površini kože navlači vodu, hidratizira kožu te jača obrambeni mehanizam kože.
-
Vitamin C
Vitamin C, još poznat i pod nazivom aksorbinska kiselina, vrlo je poznat sastojak o kojem se često piše i govori. Nalazi se u voću i povrću te u brojnim kozmetičkim preparatima za lice i tijelo.
Postoje brojni izvori vitamina C, a od biljnih vrsta najbogatijih ovim sastojkom izdvajamo šipak, crni ribiz, crvenu papriku i peršin.
Vitamin C je sastavni gradivni materijal kože, a u visokoj koncentraciji se nalazi podjednako u dermi i u epidermi. Kako starimo, razine vitamina C opadaju u oba sloja kože,a ponajviše u epidermi. Gubljenje ovog dragocjenog vitamina neoprezno možemo ubrzati pretjeranim izlaganjem štetnom UV zračenju, te udisanjem cigaretnog dima i zagađenog gradskog zraka.
Što se tiče efekta vitamina C na kožu, postoji široka lepeza benefita, od kojih su samo neki: ujednačavanje tona kože, zaštita kože od utjecaja štetnih tvari (poput zagađenja zraka), poboljšanje vlažnosti kože te održavanje mladenačkog izgleda kože.
Vitamin C pružamo koži upravo primjenom na površinski sloj. Prva prepreka absorpciji vitamina C kroz kožu jest vanjski sloj epiderme koji se sastoji uglavnom od mrtvih stanica - stratum corneum. Kako bismo povećali mogućnost absorpcije vitamina C kroz kožu, bilo bi dobro odstraniti taj gornji sloj, bilo laserskim, kemijskim ili mehaničkim metodama.
Iako su potrebna još daljnja istraživanja, postojeća zasad ukazuju na to da apsorbcija vitamina C uvelike ovisi o pH vrijednosti. Preparati s pH vrijednošću ispod 4.0, pomažu pri prenošenju vitamina C u organizam. isto tako, istražicanja pokazuju kako se maksimalna apsorbcija postiže upotrebom otopine s koncentracijom vitamina C od 20%, dok sve iznad toga pokazuje opadanje stupnja apsorbcije.
Koji su sve benefiti vitamina C za kožu? Ograničava utjecaj štetnog UV zračenja na kožu - no važno je napomenuti kako Vitamin C nikako nije i ne smije biti zamjena za spf! Osim toga, vitamin C je ključan za sintetizaciju kolagena te samim time posredno utječe na smanjenje nastanka bora i održavanje mladolikog izgleda kože. Isto tako, adekvatna konzumacija vitamina C obnavlja kožu i štiti ju od isušivanja. Nadalje, zaustavlja ili barem usporava biokemijske procese koji uzrokuju neujednačenost tena te pigmentaciju kože - bilo da je riječ o mrljama uzrokovanih sunčevim zračenjem ili post-upalnim hiperpigmentacijama. Zadnje, ali ne i manje važno, vitamin C pojačava prirodni obrambeni sustav kože te joj pomaže da se štiti od oksidativnog stresa.
-
Urea
Urea je spoj koji se prirodno nalazi u organizmu, a u koži je najzastupnjeniji u površinskoom sloju. Urea iz urina se naravno ne koristi u kozmetičke svrhe, već se ona proizvodi umjetnim putem.
Urea je tvar koja na sebe veže vodu te je ujedno i ovlaživač. Nastaje prirodno u tijelu kao sastavni dio urina te je ona završni proizvod metabolizma bjelančevina. Zdrava koža sadrži otprilike 28 mikrograma uree po četvornom centimetru, dok dehidrirana i suha koža sadrži čak i do 50% manju količinu. Još veći problem nastaje sa kožom koja je sklona prhutanju ili dermatitisu, pa će se u njoj pronaći i do 70% manje uree nego u zdravoj koži! Ako nam koža sadrži smanjenu količinu uree, doći će do slabijeg vezivanja vode u stanicama te ćemo kao posljedicu imati grubu, iziritiranu i napetu kožu.
Urea se već naširoko koristi u kozmetici jer ima poznata povoljna svojstva za kožu – opskrbljuje kožu vlagom i sprječava pretjerano isušivanje kože. Urea se često javlja kao sastojak u proizvodima za suhu i ljuskavu kožu, naročito u kozmetici namijenjenoj zrelijoj koži. Nadalje, urea omekšava kožu, održava optimalnu razinu vlage u koži i poboljšava njenu elastičnost. Budući da bore lakše nastaju na suhoj i nedovoljno njegovanoj koži, vjerojatnije je da će se pojaviti na koži koja ne sadrži dovoljno uree.
Dobrobiti uree za kožu su višestruke: ona poboljšava zaštitnu barijeru kože, ubrzava proces obnavljana stanica, pomaže u uklanjanju odumrlih stanica na koži, ima svojstvo zadržavanja i upijanja vode u kožu, zadržava i obnavlja vlažnost kože, te čak može djelovati kao lokalni anestetik kod upaljene kože!
Urea se koristi u brojnim kozmetičkim preparatima, a kada se koristi u kremama za njegu lica, djeluje tako što povećava udio vode u gornjim slojevima kože te tako čini kožu elastičnijom i samim time sprječava nastanak bora.
-
Vitamin B5
Dekspantenol, poznat još i pod nazivom Vitamin B5, koristi se vrlo često u kozmetici, pogotovo u tretmanu suhe, grube kože sklone ljuskicama i prhutanju. Koristan je u obnavljanju i njezi crvene, iziritirane kože na kojoj se često javlja osip ili svrbež.
Ovaj vitamin se nalazi posvuda oko nas i u našem tijelu, unosimo ga većinom namirnica koje svakodnevno konzumiramo. Ovaj vitamin je nužan za ljudski organizam, topiv je u vodi te se ne akumulira, odnosno u prijevodu, potrebno ga je konstantno unositi u tijelo hranom.
Veoma osjetljiva i tanka koža na licu jako je podložna prvim znacima starenja. Dekspantenol se može primjenjivati oko kapaka i tanke kože ispod očiju, kako bi se smanjio izgled izboranosti. Dekspantenol ima laganu strukturu, dobro hrani kožu, vlaži ju i obnavlja stanice epidermisa. Osim toga, tretira kožu i iznutra, obnavlja je i obogaćuje je potrebnim hranjivim tvarima.
Zbog svoje kemijske konstitucije, Vitamin B5 lako prodire u kožu, a primijenjen lokalno, ubrzava epitelizaciju i općenito poboljšava izgled kože. Isto tako, pouzdano pomaže protiv dermatitisa, crvenila, iritacija i akni, održava kožu zdravom, mekom i podatnom.
Dekspantenol jača prirodni obrambeni sustav kože te na taj način štiti kožu od raznih infekcija i upala. Osim toga, djeluje preventivno kod nastajanja bora, budući da potiče proizvodnju tkiva bogatih proteinima, a jedno od njih je i kolagen, koji ima ključnu ulogu u održavanju zdravog i mladolikog izgleda kože. Premalen unos ovog vitamina djeluje nepovoljno na kožu te koža tada postaje manje elastična i sklona iritacijama, rane sporije zacjeljuju, a čak i kosa postaje slaba i beživotna. Nadalje, dekspantenol poboljšava vezanje i zadržavanje cinka, koji je također važan sastojak – kombinacija cinka i vitamina b5 smanjuje crvenilo i iritaciju kože pa većina kozmetički preparata sadrži oba ta sastojka.
Dekspantenol ima višestruke pozitivne učinke na kožu – održava vlažnost kože, djeluje kao 'anti-aging' proizvod, stimulira proizvodnju hormona, ojačava imunološki sustav te djeluje antistresno.
Nanijeti serum na područje lica, vrata i dekoltea dvaput dnevno, ujutro i navečer u tankom sloju.
Može se koristiti s uređajima: dermapen, microneedling i niskom frekvencijom.