7 odličnih razloga za odlazak na masažu tijela
Objavljeno: 05.02.2020.Na što prvo pomislite kada se spomene masaža tijela? Osjećaj potpune relaksacije i ugode, lagana glazba, prigušena svjetla, mirisna ulja i svijeće….divno, zar ne?
No dok ste vi naizgled u stanju opuštenosti, vaše tijelo je itekako aktivno. Masaža stimulira živčani sustav, razbuđuje mišiće, organe i žlijezde, potiče protok krvi i limfe, stimulira staničnu izmjenu kemijskih tvari i hormona. Ukratko, vašem je tijelu potrebna masaža kako bi se obnovilo i neutraliziralo učinke stresa.
Koje su dobrobiti masaže?
Obnova kože
Laganim trenjem dlanova u kombinaciji s uljem za masažu odvija se blagi piling čime se potiče obnova stanica kože.
Opuštanje živčanog sustava
Dok se vi opuštate i vaš živčani sustav ulazi u stanje odmora. Ako imate područja bolova u tijelu moguće je da su oni rezultat pritiska na živce uzrokovanog napetošću mišića. U tom slučaju masaža će vrlo efikasno pomoći u njihovom opuštanju. Opušteni živčani sustav znači da će se proizvodnja hormona uravnotežiti. Proizvodnja hormona stresa kao što su kortikosteroidi (LDL) smanjuje se kako se povećavaju "feel good" hormoni poput endorfina. Hormoni koji reguliraju ciklus spavanja , menstrualni ciklus, imunološke stanice, šećer u krvi, pa čak i koliko hrane pojedete….svi pozitivno reagiraju na opuštanje koje prati masažu cijelog tijela.
Limfna detoksikacija
Limfni sustav ključan je za ravnotežu i funkcioniranje imunološkog sustava. Limfne žile usporedno s krvnim žilama šire se čitavim tijelom. Spori protok limfe doprinosi zadržavanju tekućine u tijelu. Limfna drenaža je masaža tijela kojom se aktivira protok limfe pri čemu dolazi do izbacivanja otpadnih i štetnih tvari iz tijela. Nezaobilazan je to postupak u gotovo svakom anticelulitnom tretmanu
Vitalnije srce
Masaža cijelog tijela dobra je i za vaše srce jer potiče cirkulaciju krvi i opskrbu kisikom svih organa. Čitav kardio-vaskularni sustav se relaksira, a cirkulacija tijela se poboljšava što posljedično rezultira uravnoteženim krvnim tlakom i srčanim ritmom.
Uravnoteženost probave
Stres kao što i sami vjerojatno znate snažno utječe na probavni sustav, a masaža cijelog tijela može imati vrlo pozitivan učinak na način na koji vaše tijelo prerađuje hranu i hranjive tvari. Klasična masaža može uključivati i masažu trbuha koja djeluje izravno na vaše debelo crijevo i regulaciju završnog procesa probave. Kad se hrana nesmetano kreće kroz probavni sustav, svi njegovi organi združeno djeluju na maksimalnoj apsorpciju hranjivih tvari.
Pravilno disanje
Prva stvar koju će maser kada legnete na stol od vas zatražiti je da duboko udahnete. Nesputano disanje jedan je od najbržih načina za smanjenje stresa. Budući da se toliko napetosti nakuplja u mišićima ramena, prsa i vrata, nije čudo da nam disanje postaje ograničeno kada smo pod stresom. Za vrijeme masaže vase se disanje postupno produbljuje i balansira.
Masažom protiv anksioznosti
No blagodati masaže idu i mnogo dalje od puke anti-stres relaksacije. Istraživanja pokazuju da masaža ima pozitivne učinke na mnoštvo zdravstvenih tegoba, a svoju učinkovitost u posljednje vrijeme sve više pokazuje i kao alternativna terapija kod anksioznosti.
Klinika Mayo izvještava da 60-minutna masaža može sniziti kortizol (hormon stresa) i do 30 posto nakon samo jednog tretmana. Studija objavljena u časopisu Depression and Anxiety otkrila je da su sudionici koji su redovito primali masažnu terapiju 12 tjedana imali 50-postotno smanjenje simptoma anksioznosti. A ni koristi nisu bile kratkotrajne. Smanjenje simptoma ostalo je na 50 posto čak i nakon završetka terapije.
Ništa bez ulja!
Uz to što najbolje hrane kožu, biljna ulja omogućavaju rukama da tijekom masaže klize kožom bez trenja.
Ponuda ulja danas je zaista velika, no nisu sva ulja pogodna za masažu. Neka će učiniti vašu kožu masnom, neka će se brzo pokvariti, a neka će jednostavno imati neugodan miris. Poznavanje ulja, njihovih glavnih karakteristika i međusobnih razlika može vam pomoći u odabiru najboljeg ulja sukladno vašim potrebama i očekivanjima. Tri ulja koja profesionalni kozmetičari i terapeuti najčešće preporučuju su:
Bademovo ulje
Ulje slatkog badema (prunus dulcis) sinonim je za njegu kože. U kozmetici se zbog svoje hranjivosti koristi još od davnina. Vrlo blago, ugodno ulje fine teksture, pogodno za njegu svih tipova kože. Relativno se lagano se upija, ali opet ne tako lagano da biste ga trebali često iznova nanositi na kožu. Nezaobilazno je to ulje kod masaža zbog idealnom omjera upijanja i klizavosti, ali i svoje profinjenosti i nenametljivosti. Cijena umjerena.
Kokosovo ulje
Premda nije toliko hranjivo poput badema, ulje kokosa (cocos nucifera), vrlo je ugodno za koži čineći je mekom i glatkom. Sadrži laurinsku kiselinu zbog čega lagano ulazi u kožu, suprotno općem mišljenu da je kokosovo ulje teško i masno. Cijenom se svrstava u jeftinija ulja.
Suncokretovo ulje
Suncokretovo ulje svima nam je poznato kao ulje za konzumiranje i svakodnevno ga viđamo na policama trgovina. No neka vas njegova banalnost ne zavara. Neke od najskupljih krema sadrže upravo suncokretovo ulje (hladno prešano, naravno). Dobiveno iz sjemenki suncokreta ovo je ulje bogato linolnom, palmitinskom i stearinskom kiselinom - masnim kiselinama koje nalazimo u koži, alini čija razina starenjem opada. Vrlo ugodno za masažu, lako se upija, čini kožu mekom , dobar je nosač eteričnih ulja i vrlo je pristupačne cijene, što nije nimalo zanemarivo.
Suncokret je biljka koje se okreće za suncem, za toplinom i energijom. Nije slučajnost da je upravo ovo ulje našlo svoje zasluženo mjesto u tretmanima masaže tijela.